دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین

دیجیتال مارکتینگ از مباحثی است که با افزایش یافتن دسترسی مردم به اینترنت رو به گسترش است. در حقیقت با رشدیافتن دسترسی مردم به دنیای اینترنت، خیلی از چیزها ازجمله بازاریابی تحت‌تأثیر قرار گرفته است.

در همه زمان‌ها، هدف از بازاریابی ایجاد ارتباط با مخاطبان بوده است تا با استفاده از آن بتوان به فروش محصولات اقدام کرد. امروزه نوع برقراری ارتباط، برای فروش محصولات متفاوت از گذشته شده است.

 درگذشته به بازاریابی آفلاین روی آورده میشد اما در حال حاضر بسیاری از کسب‌ و کارها برای آنکه بتوانند فروش بیشتری داشته باشند به استفاده از شیوه‌ های نوین ازجمله بازاریابی آنلاین روی آورده‌اند. در این مطلب از سایت مجموعه طرح طلایی به بررسی موضوع جذاب روز یعنی بازاریابی اینترنتی پرداخته خواهد شد.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین چیست؟

دیجیتال مارکتینگ

به‌ تمامی اقداماتی که به‌منظور تبلیغ کردن محصولات و خدمات از طریق ابزارهای دیجیتالی انجام می‌شود، دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. هدف از بازاریابی دیجیتال تنها تبلیغ محصولات، خدمات و معرفی برندها نبوده بلکه با استفاده از این روش می‌ توان به بررسی رفتار مشتری نیز اقدام کرد.

از تفاوت‌ های مهم بازاریابی آفلاین و بازاریابی آنلاین، مشتریان هستند؛ به‌عبارت‌دیگر، در بازاریابی نوین، مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

 به دلیل اهمیت زیادی که مشتریان در دیجیتال مارکتینگ دارند، شرکت‌های علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه سعی می‌کنند با استفاده از برخی ابزارها ازجمله طراحی سایت، ایمیل مارکتینگ، شبکه‌ های اجتماعی و… بتوانند به تحلیل رفتار مشتریان اقدام کرده تا با استفاده از این روش این امکان را داشته باشند تا تبلیغات خود را در مناسب‌ ترین زمان بر روی طیف گسترده‌ای از کاربران منتشر کرده تا درنهایت بتوانند بازخورد مناسبی را دریافت نمایند.

 آمارها نشان می‌دهند که افراد بسیار زیادی هر روزه بخش قابل‌ توجهی از زمان خود را در فضای اینترنت سپری می‌کنند. شرکت‌ های فراوانی به این نکته پی برده‌اند که برای رسیدن به موفقیت در کسب درآمد باید بتوانند حضور فعالی در اینترنت داشته باشند تا از این طریق بتوانند به جذب حداکثری مشتری بپردازند.

به همین دلیل برای موفقیت در این فضا لازم است از فنون بازاریابی دیجیتال، استفاده مؤثر داشته باشند.

دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ

تمامی کسب‌ و کارها برای آنکه بتوانند آینده درخشانی داشته باشند باید به نقش تکنولوژی و ابزارهای دیجیتال توجه داشته باشند. دیجیتال مارکتینگ از جنبه‌ های مختلفی دارای اهمیت است که لازم است به آن‌ ها اشاره شود.

یکی از دلایل اهمیت بازاریابی آنلاین، رونق‌ دادن به کسب‌ و کار است. ممکن است شما دارای کسب‌ و کاری کوچک باشید و تصور کنید که شرایط ورود به این نوع از بازاریابی را ندارید.

برای ورود به بازاریابی دیجیتال احتیاج به امکانات و شرایط خاصی نیست، تنها با داشتن یک دستگاه الکترونیکی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، می‌ توان به این بازار ورود کرده و با داشتن برنامه‌ ای مشخص، قدم در راه گسترش کسب‌ و کار برداشت.

 از دیگر دلایل بااهمیت برای ورود به بازاریابی اینترنتی، صرفه‌ جویی در زمان و هزینه است. این بازاریابی به افراد کمک می‌ کند تا در زمان صرفه‌ جویی داشته باشند و علاوه‌ برآن، متقبل هزینه‌ های زیادتر نیز نشوند.

استفاده آسان از بازاریابی آنلاین، یکی دیگر از دلایل بااهمیت برای ورود به این بازار است. به‌ عبارت‌ دیگر، ساده‌ ترین راهکار برای رونق‌ دادن به کسب‌ و کار، استفاده از روش‌ های دیجیتال مارکتینگ است.

برای استفاده از این روش‌ ها احتیاج به دانش خاصی نیست بلکه با مرور زمان و کسب تجربه و استفاده از مشورت متخصصان می‌ توانید به‌سرعت به منبع درآمد بالایی رسید و کسب‌ و کار را رونق داد.

کاربرد و ویژگی‌ های بازاریابی آنلاین

بازاریابی تحت وب که به آن بازاریابی آنلاین نیز گفته می‌شود، دارای حوزه وسیعی می‌ باشد. در این حوزه علاوه‌ بر آنکه می‌توان از بستر اینترنت به بازاریابی اقدام کرد، می‌ توان از برخی روش‌ های دیگر مانند ایمیل و وسایل همراه دور نیز برای بازاریابی استفاده کرد.

بازاریابی اینترنتی از کاربردها و ویژگی‌های مثبت زیادی برخوردار است که آگاهی داشتن نسبت به آن‌ ها می‌تواند ترغیب‌ کننده افراد برای ورود به این بازار باشد.

 • وسیع شدن تجارت

از مهم‌ ترین ویژگی‌ های دیجیتال مارکتینگ این است که به کمک آن می‌ توانید تجارت خود را وسیع کنید. منظور از وسیع شدن تجارت چیزی جز جذب مشتری حداکثری از تمامی شهرها و حتی کشورها نیست.

به‌دلیل آنکه در بازاریابی اینترنتی لازم است از برخی ابزارها مانند تولید محتوا و انتشار آن برای دیده‌ شدن استفاده کرد، لذا از این طریق می‌توان مشتری‌ های زیادی را از مکان‌های مختلف جذب کرد.

 • هزینه کم

پایین بودن هزینه بازاریابی اینترنتی در مقایسه با دیگر روش‌ های بازاریابی از دیگر ویژگی‌ های بازاریابی دیجیتال است. به‌ عبارت دقیق‌ تر می‌توان گفت که بازاریابی اینترنتی صرفه اقتصادی داشته و می‌توان از طریق آن با کمترین هزینه به بیشترین سود دست‌ یافت.

 • دسترسی داشتن به اطلاعات گسترده

بازاریابی را از بسترهای مختلف می‌توان انجام داد که ازجمله آن‌ ها می‌توان به رسانه‌ های بازاریابی اشاره کرد. منظور از رسانه‌ های بازاریابی تمامی امکانان صوتی و تصویری مانند رادیو و تلویزیون، روزنامه‌های خبری و… است.

برخلاف رسانه‌ های بازاریابی، سرعت رشد بازاریابی اینترنتی بسیار سریع‌ تر است. یکی از ویژگی‌ های بازاریابی آنلاین این است که با فعالیت‌ های مؤثر می‌ توان میزان فروش را ارتقا داد. در مورد محصولات می‌ توان اطلاعات کاملی نظیر شرکت سازنده، قیمت و کاربردها اشاره کرد.

تضمین رونق کسب‌ و کار با دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال از ویژگی‌ هایی برخوردار است که با ورود به این بازار می‌توان تضمین کرد که کسب‌ و کار رونق خواهد یافت. البته برای آنکه بتوان رونق را در کسب‌ و کار مشاهده کرد لازم است برخی از فعالیت‌ها صورت بگیرد.

یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ هایی که افراد برای ورود به دیجیتال مارکتینگ باید داشته باشند این است که صبور باشند. امروزه راه‌های مختلفی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توان به بهتر دیده‌شدن محصولات اقدام کرد. برای آنکه محصولات و خدمات شما دیده شود، لازم است صبور باشید.

 از دیگر خصلت‌ هایی که باید در اشخاص علاقه‌ مند به بازاریابی اینترنتی دیده شود، خصلت فعال‌ بودن است. برای موفقیت در بازاریابی تحت وب باید فعال بود تا بتوان با پیاده‌ سازی برخی از استراتژی‌ ها به کسب درآمد بیشتری پرداخت.

صبور بودن و فعال‌ بودن دوخصلتی است که همزمان با هم در افراد باید دیده شود. به عبارت دقیق‌ تر، وجود هر دو خصلت برای موفقیت در بازاریابی آنلاین لازم و ضروری است.

 افراد ممکن است برای رسیدن به سود بیشتر از خود صبر زیادی به خرج دهند اما در عمل فعالیتی برای دیده‌ شدن محصولات و خدماتشان انجام ندهند. با وجود صبر و تلاش و استفاده از استراتژی‌ های موفق می‌ توان تضمین کرد که رونق کسب‌ و کار با دیجیتال مارکتینگ حتمی است.

معرفی راهکارهای طلایی برای بازاریابی آنلاین

امروزه راهکارهای زیادی تعریف‌ شده است که با کمک آن‌ها می‌ توان به فعالیت در بازاریابی دیجیتال اقدام کرد. در این قسمت به معرفی راهکارهای طلایی برای بازاریابی آنلاین پرداخته خواهد شد.

انتخاب مناسب‌ ترین راهکار به این بستگی دارد که شما با کدام یک از آن‌ها احساس راحت‌ تری دارید و می‌ توانید روی آن تمام‌ وقت کار کنید.

 • ایجاد سایت

ایجاد یک سایت فروشگاهی یا خدماتی یکی از بهترین راهکارها برای تبلیغ محصولات و خدمات در دیجیتال مارکتینگ است. داشتن یک سایت از مزیت‌های زیادی برخوردار است که مهم‌ ترین مزیت آن را می‌توان در قابلیت دیده‌شدن از سراسر دنیا دانست.

امروزه سایت‌های فروشگاهی و خدماتی زیادی در دنیای اینترنت به‌ وجود آمده‌اند که افراد می‌توانند تنها با چند کلیک به خرید محصول یا پیداکردن خدمات مورد نظر خود اقدام نمایند.

 به دلیل آنکه بازاریابی تحت وب بشدت رقابتی است لذا ضرورت دارد که افراد علاقه‌ مند به داشتن سایت فروشگاهی اقداماتی را انجام دهند تا سایتشان دیده شود.

سئو و بهینه‌ سازی سایت ازجمله تکنیک‌ هایی است که با کمک آن می‌توان ترافیک ورود افراد به سایت را افزایش داد. با کمک این تکنیک می‌ توان کاری کرد که سایتتان در معرض دیده‌شدن قرار بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه طراحی سایت مراجعه فرمایید.

 • استفاده از ایمیل

از اولین روش‌ ها در بازاریابی آنلاین، استفاده از ایمیل است. منظور از این شیوه بازاریابی این است که باهدف قراردادن بخش خاصی از مشتریان بتوان به بازاریابی یک محصول اقدام کرد.

از بهترین روش‌ ها در بازاریابی اینترنتی، استفاده از ایمیل مارکتینگ است. استفاده از ایمیل از مزیت‌ های زیادی برخوردار است که ازجمله آن‌ ها می‌ توان به پایین بودن هزینه، سادگی استفاده از آن، داشتن بازدهی بالا و هدف قراردادن محصول اشاره کرد.

به دلیل مزایای ذکرشده، استفاده از ایمیل در کسب‌ و کارها دارای اهمیت ویژه‌ ای است. با استفاده از ایمیل می‌ توان به تبلیغ محصولات در دنیای اینترنت پرداخت.

 • سئو

سئو یا بهینه‌ سازی سایت برای موتورهای جستجو به‌خصوص گوگل از دیگر روش‌ هایی است که با کمک آن می‌ توان به شیوه‌ ای مؤثر به تبلیغ محصول در اینترنت اقدام کرد.

با استفاده از سئو می‌ توان زمینه را برای افزایش بازدید از سایت فراهم کرد. با کمک این روش می‌ توان کاری کرد تا سایت شما جزء نتایج اول از موتورهای جستجو مانند گوگل قرار بگیرد.

این کار باهدف قراردادن کلمات کلیدی در سایت شما انجام می‌شود. به دلیل آنکه مشتری‌ ها در موتورهای جستجو از کلمات کلیدی استفاده می‌ کنند لذا با استفاده از روش بهینه‌ سازی سایت برای موتورهای جستجو می‌ توان رتبه سایت را افزایش داد تا ترافیک ورود به سایت ارتقا یابد.

 • تبلیغات

شاید آشناترین راه برای افزایش فروش در دیجیتال مارکتینگ، استفاده از تبلیغات باشد. تبلیغات را به شکل‌ های مختلف می‌توان انجام داد. یکی از روش‌ های تبلیغات، تبلیغات در سایت‌ها است.

برای رسیدن به فروش بیشتر، تبلیغاتی که در سایت‌ ها انجام می‌ شود اهمیت زیادی دارند. از بهترین انواع تبلیغات الکترونیکی، نشان‌ دادن آگهی‌ ها در موتورهای جستجو است.

 برای تبلیغ آگهی باید از کلمات کلیدی استفاده کرد زیرا تبلیغ کردن در موتورهای جستجو به کلمات کلیدی بستگی دارد. علاوه بر تبلیغات در سایت‌ ها می‌توان از دیگر روش‌ های تبلیغاتی نیز برای افزایش فروش محصولات استفاده کرد. برای رسیدن به موفقیت در دیجیتال مارکتینگ، انجام تبلیغات درست از اهمیت زیادی برخوردار است.

 • استفاده از شبکه‌ های اجتماعی

از دیگر راهکارهای طلایی برای بازاریابی آنلاین، استفاده از شبکه‌ های اجتماعی است. با کمک فضای مجازی می‌ توان ارتباط مستقیم با مشتریان برقرار کرد.

امروزه شبکه‌ های اجتماعی مختلفی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، یوتیوب و… وجود دارند که می‌ توان در آن‌ها فعالیت کرد تا به افزایش فروش بیشتر دست‌ یافت. استفاده از شبکه‌ های اجتماعی از مزیت‌ های زیادی برخوردار است که از جمله آن‌ ها می‌ توان به:

1-با به شهرت رسیدن محصولات در این شبکه‌ ها می‌ توان به فروش بیشتر دست‌ یافت.

2- به دلیل ایجاد تعامل با مشتریان می‌ توان به افزایش وفاداری مشتری اقدام کرد.

3- با استفاده از رسانه‌ های اجتماعی می‌ توان نیازهای مشتری را رفع کرد.

4- با استفاده از شبکه‌ های اجتماعی می‌ توانید مشتری‌ های خود را افزایش دهید.

5- با استفاده از شبکه‌ های اجتماعی می‌ توانید تعداد بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهید.

 • ساخت ویدیوهای آموزشی

ساخت ویدیوهای آموزشی از دیگر روش‌های مؤثر در بازاریابی دیجیتال است. با استفاده از ویدیوهای آموزشی می‌ توانید درباره محصولاتتان توضیح دهید و تمامی نقاط مثبت آن را ارائه دهید.

هرچقدر بتوانید ارزشمندی محصول خود را در ویدئوهای آموزشی بهتر بیان کنید زمینه را برای بهتر دیده‌ شدن و در نتیجه افزایش فروش فراهم کرده‌اید. یکی از بهترین جاهایی که می‌توان در آن دررابطه‌ با محصول موردنظر ویدئوی آموزشی منتشر کرد، یوتیوب است.

از یوتیوب به‌عنوان دومین موتور جستجوی گوگل در جهان یاد می‌شود. استفاده از ویدئوهای آموزشی گزینه‌ ای مناسب برای تبلیغات محصولات است.

 • بازاریابی رابطه‌ ای

شرکت‌ های بسیاری وجود دارند که تمرکز بر بازاریابی رابطه‌ ای دارند. این شرکت‌ ها برای آنکه بتوانند فروش بیشتری داشته باشند سعی در ایجاد روابط با مشتریان خود را دارند.

یکی از شیوه‌ های بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی رابطه‌ ای است. در این نوع از بازاریابی هرچقدر مشتری‌ ها برند را بیشتر دوست داشته باشند، پول بیشتری برای آن پرداخت خواهند کرد.

اکثر فروشندگان که به روش سنتی اقدام به فروش محصولات خود می‌ کردند، استفاده از بازاریابی رابطه‌ ای را تأیید می‌کنند. با استفاده از روش بازاریابی رابطه‌ ای می‌ توان به تبلیغ محصولات، خدمات و… پرداخت.

 • تبلیغات کلیکی

یکی دیگر از روش‌ های تبلیغ محصول در بازاریابی آنلاین، استفاده از روش تبلیغات کلیکی است. تبلیغات کلیکی از مزیت‌ هایی برخوردار است که استفاده از آن باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان سریعاً به سایت شما جذب شوند.

یکی از نکات مهم دررابطه‌ با تبلیغات کلیکی که باید به آن توجه داشت این است که به‌ازای هر کلیک باید هزینه آن را بپردازید.

 استفاده از روش فوق ممکن است در مدت‌ زمان طولانی برایتان هزینه‌ بر باشد. چنانچه بتوان هزینه‌های آن را تأمین کرد آنگاه با استفاده از این روش می‌توان بازدید سایت را بالا برده و همچنین زمینه برای فروش بیشتر محصولات بیش‌ از پیش فراهم شود.

 • گوگل ادز

از برترین روش‌ های تبلیغات کلیکی می‌ توان به استفاده کردن از خدمات گوگل ادوردز اشاره کرد. شرکت گوگل دارای سیستم تبلیغاتی است که به آن گوگل ادوردز یا گوگل ادز گفته می‌شود.

تبلیغ‌ کنندگان با استفاده از این سیستم می‌ توانند تبلیغات موردنظر خود را به دید مشتریان و بازدیدکنندگان در اینترنت برسانند. از بهترین روش‌ ها برای تبلیغ محصولات در بازاریابی دیجیتال، استفاده از سیستم تبلیغاتی گوگل ادز است.

 در این روش کافی است کلمات کلیدی مدنظر شما در گوگل ادز واردشده تا با استفاده از آن بتوان تبلیغات گوگل متناسب با حروف کلیدی شما نشان داده شود.

در این روش لازم است تا تبلیغ‌کننده مبلغی را به‌ عنوان هزینه هر کلیک وارد نماید. در نهایت موتور جستجوگر گوگل با استفاده از ضوابط خاص خود، بعضی از تبلیغات را انتخاب کرده تا به کاربر نشان داده شود.

 • تولید پادکست

امروزه تولید محتوای صوتی نقش مؤثری در تبلیغات محصولات در بازاریابی آنلاین دارد. تولید پادکست ازجمله راهکارهایی است که با انجام‌ دادن آن می‌ توان علاوه بر معرفی محصول و ویژگی‌ هایش، میزان فروش آن را بالا برد.

پادکست‌ ها در میان مردم جایگاه قابل قبولی دارند لذا باید سعی کرد تا بتوان در لحظات مخاطبان حضور داشت. اگر حرف‌ های جدیدی درباره محصولات خود دارید، می‌ توانید به شیوه‌ای جذاب آن را بیان کرده و در قالب پادکست منتشر نمایید.

اختصاص دادن بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال به تولید پادکست می‌ تواند شما را به افزایش فروش و کسب درآمد بیشتر هدایت نماید.

فهرست
Call Now Buttonتماس مستقیم